دی 5, 1401 در وبلاگ

فناوری ۵G چیست؟

فایو جی نسل پنجم شبکه موبایل در جهان است. 5G استاندارد جدید ارتباطات در دنیای موبایل بعد از 1G، 2G، 3G و 4G است. فناوری 5Gجی قابلیت‌های جدیدی دارد که تا قبل از آن وجود نداشتند؛ با این قابلیت‌های جدید کارهایی را می‌توان انجام داد که پیش از این امکان‌پذیر نبودند! با نسل پنجم شبکه ارتباطی می‌توان همه‌‌کس و همه‌چیز را به هم متصل کرد؛ انسان‌ها، ربات‌ها، خودروها و حتی اجسام!

فناوری فایو جی سرعت باورنکردنی، سرعت تاخیر بسیار پایین، شبکه مطمئن‌تر، ظرفیت بیشتر، دسترسی بهتر و باثبات‌تر را به ارمغان می‌آورد که نتیجه آن تجربه کاربری جدید و بی‌نقص است. با این سرعت و ویژگی‌های جذاب، حالا صنایع مختلف نیز می‌توانند کارهایی را انجام دهند که با شبکه‌های ارتباطی فعلی توان انجام آن را نداشتند؛ مانند خودروهای همیشه متصل به اینترنت و جراحی از راه دور!

تاریخچه شبکه‌های ارتباطی و تولد 5G!

اولین گوشی موبایل در سال 1973 ساخته شد. حالا بعد از 43 سال نسل جدید از فناوری ارتباطی وارد زندگی ما شده است و شبکه ارتباطی آنقدر پیشرفت کرده‌اند که بیشتر شبیه معجزه است! شبکه‌های موبایل نسل به نسل سریع‌تر، همه‌گیرتر و بهتر شده‌اند. بیایید نگاهی به تاریخچه شبکه‌های ارتباطی بیاندازیم:

نسل اول؛ 1G: اوایل دهه 80 میلادی شکل گرفت. نسل اول تنها قادر بود صدا را به صورت آنالوگ، آن هم نه با کیفیت بالا، انتقال دهد. پوشش شبکه محدود بود و خبری از رومینگ بین اپراتورهای مختلف نبود.

نسل دوم؛ 2G: دهه 90 میلادی، نسل دوم شبکه‌های ارتباطی موبایل متولد شد. این نسل قادر بود صدا را کیفیت بهتر و این بار به صورت دیجیتال منتقل کند. نسل دوم موبایل‌ها تغییرات انقلابی را با خود به همراه داشت؛ امکان ارسال پیام متنی، تصویری و ویدئویی!

نسل سوم؛ 3G: نسل سوم ارتباطات در سال 2001 معرفی و راه‌اندازی شد. با این نسل بود که اینترنت موبایل به شکل امروزی خود وارد دنیای ما شد.

نسل چهارم؛ 4G: 10 سال بعد از معرفی نسل سوم، امپراطوری نسل چهارم یعنی فور جی آغاز شد. با 4G بود که دنیای گوشی‌های هوشمند زیر و رو شد! اینترنت پرسرعت و امکان به‌اشتراک‌گذاری آنلاین ویدئو یا استریم کردن باعث همه‌گیر شدن بیش‌ازپیش اینترنت و موبایل بین مردم شد.

نسل پنجم؛ 5G: در اوایل 2012 بود که اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) برنامه توسعه نسل پنجم ارتباطات سیار را معرفی کرد و از آن تاریخ مسابقه شرکت‌های مخابراطی برای رسیدن به نسل پنجم آغاز شد. این فناوری به طور رسمی از سال 2019 وارد بازار شد و گوشی‌های هوشمند شد.

نسل سرعت فناوری ویژگی‌ها
2G 9.6 تا 14.4 کیلوبایت در ثانیه TDMA, CDMA تماس صوتی و جابه‌جایی داده
3G 3.1 مگابایت در ثانیه CDMA 2000
(1XRTT, EVDO, UMST, EDGE)
جستجو در اینترنت با سرعت بالا و تماس ویدئویی
3.5G 14.4 مگابایت در ثانیه HSPA سرعت بالاتر نسبت به 3G
4G 100 تا 300 مگابایت در ثانیه WiMax
LTE
سرعت دانلود بالا و امکان پخش زنده
5G 10 تا 30 گیگابایت در ثانیه درحال توسعه تا 100 برابر سرعت بیشتر!

حالا که تاریخچه شبکه‌های تلفن همراه را دانستیم وقت آن است که سازوکار نسل پنجم اینترنت تلفن همراه را بررسی کنیم.

شبکه 5G چگونه کار می‌کند؟

فناوری فایو جی، پیشرفته‌ترین معماری در شبکه‌های ارتباطی را دارد و از استانداردهای جدیدی استفاده می‌کند. تکنولوژی به‌کار رفته برای توسعه نسل پنجم، تفاوت اصلی آن با دیگر نسل‌هاست. آنتن‌های نسل جدید از فناوری جدید massive MIMO استفاده می‌کنند. MIMO مخفف multiple input و multiple output است؛ یعنی آنتنی با چندین ورودی و چندین خروجی! همین ویژگی به شبکه 5G این امکان را می‌دهد که در لحظه داده بیشتری را دریافت و ارسال کند و به دستگاه‌های بیشتری متصل شود.

برای مقایسه جالب است بدانید که فناوری 4G در هر کلیومتر مربع 4 هزار دستگاه را پشتیبانی می‌کند اما فناوری 5G می‌تواند در همین مقیاس تا 1 میلیون دستگاه را پشتیبانی کند!

ویژی دیگر فاوی جی امکان ردیابی دقیق کاربران خود است! در شبکه‌های قبلی، امواج ارتباطی را به طور یکنواخت در ناحیه تحت پوشش پخش می‌کنند. اما فناوری فایو جی با شناسایی محل دقیق کاربران، امواج را فقط برای آنها ارسال می‌کند. این به معنی افزایش سرعت، پوشش‌دهی و ظرفیت شبکه و از همه مهم‌تر جلوگیری از اتلاف انرژی است.

سرعت فناوری 5G چقدر است؟

جذاب‌ترین قسمت فناوری 5G، سرعت آن است. چقدر جذاب؟ انقدر که بتوانید یک فیلم 2 ساعته با کیفیت فول اچ‌دی را در 3.5 ثانیه دانلود کنید! سرعت ف5G قرار است فضایی باشد و تجربه‌ای رویایی را برای ما رقم بزند. به لطف تکنولوژی پیشرفته به کار رفته در فرستنده‌ها و مودم‌های فایو جی، این شبکه قادر است سرعت دانلودی باربر با 20 گیگابایت بر ثانیه را برای کاربران فراهم کند!

حداکثر سرعت دانلود در شبکه 5G تا 20 گیگابایت در ثانیه و حداکثر سرعت آپلود هم تا 10 گیگابایت در ثانیه خواهد بود. البته این سرعت طرفیت شبکه (5G) فایو جی است و سرعت نهایی که به دست کاربران می‌رسد از این مقدار کمتر خواهد بود. مگر آنکه شبکه اختصاصی خودتان را داشته باشید.

ویژگی‌های فناوری 5G چیست؟

سرعت تنها ویژگی مهم یک شبکه ارتباطی نیست. سرعت بالا به تنهایی نمی‌تواند تجربه خوبی برای شما فراهم کند. فرض کنید یک شبکه سرعت بالایی داشته باشد ولی مناطق تحت پوشش آن کم باشد یا تاخیر زیادی داشته باشد! قطعا این یک شبکه خوب نخواهد بود. پس بیایید ویژگی‌های دیگر شبکه فایو جی را بررسی کنیم.

تاخیر 5G

تاخیر به زمانی گفته می‌شود که یک داده از مکانی به مکان دیگر برود. این زمان در شبکه فعلی و در شرایط عالی تا 50 میلی‌ثانیه می‌رسد اما این مقدار برای فناوری فایو جی می‌تواند تا 1 میلی‌ثانیه هم پایین بیایید! زمان تاخیر پایین در صنعت و پزشکی بسیار مهم است. ماشین‌های خودران و جراحی از راه دور مثال خوبی برای درک اهمیت تاخیر پایین است.

پوشش فناوری 5G

با پیشرفت نسل‌های ارتباطات سیار، همیشه پوشش شبکه‌ها کمتر شده است! زیرا شبکه جدید نیازمند آنتن جدید برای ارسال داده‌هاست و همین موضوع گسترش یک فناوری جدید را کند می‌کند. شبکه (5G) فایو جی نیز در حال حاضر از همین مشکل رنج می‌برد. از طرف دیگر امواج شبکه فایو جی فرکانس بالا و طول موج پایینی دارند.

همین موضوع باعث می‌شود امواج فایو جی (5G) توانایی عبور از ساختمان‌های بلند و درختان را نداشته باشند. در نتیجه فرستنده‌های آن باید نزدیک زمین نصب شوند. این محدودیت‌ها باعث شده پوشش شبکه 5G نسبت به نسل‌های قبل کمتر باشد. تا رسیدن پوشش فایو جی به پوشش‌دهی فور جی چندین سال زمان لازم است. در حال حاضر شهرهای بزرگ و پرجمعیت میزبان شبکه فایو جی هستند.

مقایسه فناوری 5G با  4G

همیشه وقتی یک فناوری جدید وارد بازار می‌شود آن را با نسل قبل خود مقایسه می‌کنند. حالا با ورود فایو جی به بازار، مقایسه 5G با 4G می‌تواند برای آنهایی که می‌خواهند گوشی 4G خودشان را با مدل 5G عوض کنند راهگشا باشد.

قطعا سرعت فایو جی بیشتر از فور جی است. روی کاغذ نسل چهارم می‌تواند به سرعت 300 مگابایت بر ثانیه برسد؛ البته نسخه LTE. اما سرعت (5G) تا 20 گیگابایت بر ثانیه است! این یعنی سرعتی 60 برابر بیشتر!

در مقایسه نرخ تاخیر هم شبکه فایو جی با تاخیر 1 میلی‌ثانیه‌ای برنده است. اما وقتی صحبت از پوشش شبکه باشد قطعا شبکه فور جی گوی سبقت را می‌رباید!

با نسل جدید چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

همیشه نسل‌های جدید فناوری کاربردهای جدیدی نیز با خوشان به همراه دارند. فایو جی نیز با این همه امکانات و ویژگی‌های خارق‌العاده درب‌های جدیدی را به سوی صنایع باز کرده است. کاربردهای فناوری 5G:

  • دانلود و آپلود با سرعت بالا
  • ثبات بیشتر در ارسال و دریافت فایل
  • توسعه خودروهای خودران
  • امکان عمل جراحی از راه دور
  • توسعه ایتزنت اشیا
  • برش زدن شبکه (Network slicing)
  • مصرف کمتر و بهینه‌تر انرژی

این موارد بخش کوچکی از کاربردهای جدید نسل پنجم ارتباطات سیار است. شاید یکی از مهمترین کاربردهای اینترنت نسل پنجم، توسعه اینترنت اشیا باشد. پیشرفت‌هایی که اینترنت اشیا طی چند سال گذشته داشته تا قبل از (5G) امکان پذیر نبود.

هزینه و قیمت اینترنت 5G چقدر است؟

در حال حاضر برخی کشورهای دنیا مانند کره‌جنوبی و آمریکا، شبکه نسل پنجم را راه‌اندازی کردند. از آنجایی که سرعت این فناوری به مراتب بیشتر از نسل فعلی است، مصرف اینترنت نیز به مراتب بیشتر خواهد شد. در این شرایط معمولا اپراتورها قیمت اینترنت را کاهش می‌دهند. اما در حال حاضر قیمت اینترنت فایو جی در درنیا به طور میانگین 20 تا 30 دلار بیشتر از بسته‌های معمولی است.

با پیشرفت و توسعه بیشتر این فناوری در آینده قیمت آن نیز به قیمت فعلی خدمات موبایل نزدیک‌تر خواهد شد. در ایران هنوز اینترنت فایو جی در دسترس عموم قرار نگرفته است و درنتیجه قیمت‌گذاری این فناوری جدید انجام نشده است.

هرچند وزیر ارتباطات وعده داده است قیمت اینترنت 5G تفاوت زیادی با شبکه 4G نخواد داشت و آنقدرها گران نخواهد بود.

اینترنت 5G در ایران

در حال حاضر دو اپراتور بزرگ مخابراتی کشور یعنی همراه‌‌اول و ایرانسل مشغول آزمایش و توسعه فناوری 5G در کشور هستند. هر دو اپراتور تا به‌حال چند سایت 5G را در چند شهر کشور افتتاح کردند و آزمایش‌های اولیه را با موفقیت انجام دادند.

وزیر ارتباطات در زمینه اینترنت فایو جی گفته است تمرکز دولت به جای VDSL روی اینترنت نسل پنجم است. برای همین انتظار می‌رود در چند سال آینده شاهد حضور پر رنگ اینترنت فایو جی در ایران باشیم. هرچند که راه‌اندازی فایو جی در ایران نیازمند زیرساخت‌های قوی است که فعلا وجود ندارد!

فایو جی حالا در دستان شماست!

نسل پنجم شبکه تلفن همراه هم بالاخره به دنیای ما آمد! این نسل با وعده سرعت خارق‌العاده و امکانات شگفت‌انگیز وارد میدان شده و تا اینجا تا حد خوبی توانسته به وعده‌هایش عمل کند. در این مطلب سعی کردیم به یک سوال کلیدی پاسخ دهیم: فناوری 5G چیست؟ اینحا سرعت فایو جی را بررسی کردیم و کاربردهای اینترنت نسل پنجم را مرور کردیم.
بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *